Park od dawna kojarzył się z rekreacją i aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mnogość rozmaitych ścieżek zachęca odwiedzających Park do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

W marcu 2012 roku dzięki unijnemu dofinansowaniu rozpoczęła się rewitalizacja ścieżek w Parku Śląskim. Budżet projektu obejmował wykonanie czterech zadań: Dużej Pętli Rowerowej, ścieżki rolkowej, ścieżki Parkowa Mila oraz ścieżki zdrowia. Prace nad nimi zakończono sześć miesięcy później.

Jeśli chodzi o Dużą Pętlę Rowerową oraz ścieżkę rolkową, zamierzeniem Parku było pomalowanie nawierzchni, tak by oddzielić ścieżki przeznaczone dla rowerzystów oraz rolkarzy od miejsc, na których mogą przemieszczać się piesi. Na głównych alejkach położono nową warstwę czarnego asfaltu, a na niej namalowano linie segregacyjne. Cały odcinek wynosi 6,5 km.

Pas dla rowerzystów (czerwony) pojawił się przy Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, w kierunku kąpieliska Fala oraz na odcinku alei Ziętka, między aleja Harcerską a aleją Główną. Zostały one oznaczone tablicami informacyjnymi oraz znakami poziomymi.

Aleje, przez które prowadzi trasa rowerowa są podzielone między pieszych a cyklistów. Szerokość odcinka dla rowerzystów to ok. 2,5 metra. Pozostała część w zależności od szerokości alei jest przeznaczona dla pieszych. Średnia szerokość alei na odcinku, gdzie wytyczamy trasę rowerową wynosi 3,5 metra.

Wyjątkiem jest aleja Ziętka na odcinku między al. Główną a Ośrodkiem Harcerskim. Cztery środkowe metry będą tam przeznaczone dla rowerzystów, a boki o szerokości jednego metra każdy – dla rolkarzy. Ruch pieszych został przeniesiony w całości na odcinek przy Dużym Stawie (po drugiej części szpaleru topoli od strony Przystani).

Ścieżka zdrowia jest atrakcją skierowaną do osób preferujących wysiłek fizyczny polegający na treningu poszczególnych partii ciała na poszczególnych urządzeniach, pomiędzy którymi użytkownik przemieszcza się ruchem spokojnym.

Parkowa Mila jest pętlą o długości 1,62 km usytuowanej wokół Dużego Stawu. Jest to miejsce przeznaczone do rozgrywania na nim rozgrywek biegowych. Co 100 metrów przy pętli ustawione są specjalne słupki.

Ścieżka zdrowia do użytku została oddana pod koniec listopada 2012 roku. Łącznie ma ponad 1,5 kilometra. Utworzono ją w rejonie alei Klonowej. Jej trasa zaczyna się za ogrodem bylinowym i biegnie do tzw. końskiej łąki, gdzie utworzono dużą pętlę. Łącznie zawiera 14 urządzeń – spacer po linie, belki do ćwiczenia mięśni brzucha, kilka typów wolnostojących ruchomych trap, zręcznościowy tor przeszkód, sześciokąt wielofunkcyjny, przeplatanka zręcznościowa, ściana wspinaczkowa, pale sprawnościowe, kładka na sprężynie, drążki do przewrotów, drabinki zręcznościowe, belka równoważna.

Rozbudowa infrastruktury aktywnych form turystyki WPKiW im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...