INWESTYCJA W PRZYGOTOWANIU

Koszt: 1 mln zł (opracowanie koncepcji)

„Opracowanie koncepcji architektonicznej i wykonanie projektu budowy nowego odcinka kolei linowej na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium na terenie Parku Śląskiego S.A. w Chorzowie.”, realizować będzie Pracownia Projektowa ARCHEX s.c. Anna Laskowska – Łapa, Wojciech Łapa z Bielsko – Białej, czas realizacji 8 miesięcy.

– Na tę informację czekali mieszkańcy całej aglomeracji. Jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego, jaką jest Kolejka Linowa „Elka” przejdzie długo oczekiwaną rozbudowę. Mam nadzieję, że prace przebiegną sprawnie i już wkrótce będziemy mogli ogłaszać przetarg na budowę kolejnych odcinków – podkreślała pod koniec 2020 roku Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego

Druga nitka „Elki” ma być poprowadzona w dawnym szlaku. Zgodnie z założeniami – przewozić co godzinę około 900 osób. Trasę będzie obsługiwało co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych oraz 15 gondoli. Odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Tu ogromnym atutem będzie to, że przejazd będzie się odbywał nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. To okazja, by podziwiać mieszkające tam zwierzęta z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemia.

Po wykonaniu projektu budowlanego nastąpi drugi etap, czyli ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniona firma budowlana. To ona na postawie projektu wykona drugą nitkę. To oczywiście nie tylko montaż słupów podporowych, ale również nowej stacji „Elki” zlokalizowanej przy Planetarium. Co ważne, obiekt ten ma zostać tak skonstruowany, aby w przyszłości mógł również obsługiwać ruch na planowanej trzeciej nitce kolejki – od Planetarium do Stadionu Śląskiego.

Dawniej trasa "Elki" liczyła właśnie trzy odcinki, tworzące trójkąt. Przejazd trasą "Elki", o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny kolejki. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku.

Po remoncie uruchomiono już tylko jeden odcinek trasy kolejki od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...