W 2012 roku zainstalowano wielozadaniową infrastrukturę światłowodową w Parku Śląskim. Zakres projektu, obejmował stworzenie sieci telekomunikacyjnej z uwzględnieniem podstawowego szkieletu sieci i przyłączenia wybranych budynków oraz HotSpotów.

Ze względu na zasięg oraz przepustowość sieci zdecydowano, że będzie realizowana w technologii światłowodowej, która jest rozwiązaniem optymalnym dla takiego zakresu przedsięwzięcia, gdyż umożliwia połączenie większej ilości obiektów w Parku, a także pozwala na jej łatwą rozbudowę.

HotSpoty rozmieszczono w najważniejszych instytucjach oraz w pobliżu głównych alei, takich jak: aleja gen. Jerzego Ziętka, aleja Różana czy aleja Główna. Punkty bezpłatnego dostępu do Internetu pojawiły się również przy budynku dyrekcji, Hali Wystaw Kapelusz, kąpielisku „Fala", Śląskiego Parku Linowego oraz w okolicach Wesołego Miasteczka. Każdy użytkownik sieci będzie miał do dyspozycji łącze, którego prędkość odbierania danych wyniesie 512 kb/s, a wysyłania danych na serwer 128 kb/s.

Na powyższym rozwiązaniu korzysta nie tylko administracja i konkretne instytucje, ale również goście odwiedzający Park. Dzięki hot spotom i Wi-Fi każdy może bezpłatnie skorzystać z Internetu.

 

Budowa kompleksowego systemu infrastruktury światłowodowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A.

Celem bezpośrednim projektu było stworzenie publicznych punktów powszechnego, szerokopasmowego i bezpiecznego dostępu do Internetu (PIAP) poprzez budowę światłowodowej sieci teleinformatycznej na obszarze Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka z uwzględnieniem podstawowego szkieletu sieci i przyłączenia wybranych HotSpotów zapewniających publiczne punkty dostępu do Internetu.

Projekt zakładał następujące zakresy robót i dostaw:

• Projekt sieci – obejmował wykonanie projektu kanalizacji technicznej oraz połączeń światłowodowych.

• Projekt węzłów – 1 szkieletowy, 14 dostępowych.

• Budowę kanalizacji oraz dostawa rur, studni i kabli światłowodowych i akcesoriów, wykonanie pasywnych połączeń światłowodowych.

• Dostosowanie pomieszczeń, wyposażenie węzłów sieci w sprzęt pasywny i aktywny oraz pierwotna konfiguracja i uruchomienie infrastruktury.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013

 Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 znajdują się na stronie   www.rpo.slaskie.pl

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...