Inwestycyjny boom w Parku Śląskim za ponad pół miliarda złotych!

2024-05-06

Ponad pół miliarda złotych przeznaczonych na realizację ponad 100 projektów. Ostatnie pięć lat to czas inwestycyjnej rewolucji w Parku Śląskim.

Ten historyczny okres, który zapamiętamy jako boom inwestycyjny, wydarzył się dzięki pozyskaniu olbrzymich środków z Unii Europejskiej, ale także ogromnemu zaangażowaniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i radnych Sejmiku Śląskiego, którzy wielokrotnie swoimi decyzjami wspierali planowane i będące w trakcie realizacji inwestycje.

6 maja 2024 r. na terenie nowo otwartego Miasteczka Ruchu Drogowego odbyła się konferencja prasowa poświęcona m.in. podsumowaniu inwestycji realizowanych na przełomie lat 2018-2024 w Parku Śląskim.

Jakub Chełstowski podkreślił, że to jego ostatnia konferencja w roli marszałka województwa śląskiego, dlatego nie bez znaczenia jest to, iż ma ona miejsce w Parku Śląskim, który w ciągu ostatnich pięciu lat - dzięki nakładowi ponad 500 milionów złotych pozyskanych zarówno z Unii Europejskiej jak i budżetu Województwa Śląskiego - przeszedł ogromną metamorfozę.

– W 2019 roku zapewniałem, że dołożę wszelkich starań, aby w Parku Śląskim nastąpiły oczekiwane przez mieszkańców naszego regionu inwestycje i udało się je zrealizować. Te ponad 500 milionów zł wydatkowanych na modernizację Parku Śląskiego to dobrze wydane pieniądze. To nie koniec, bo teraz 160 mln złotych zabezpieczono na „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”. Po projektach infrastrukturalnych realizowanych w pierwszej kolejności, teraz będzie kładziony nacisk na warstwę biologiczną, jak ornitologia, dendrologia czy hydrologia, te obszary będą bardzo mocno wzmocnione – powiedział w trakcie konferencji Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego rozpoczął wystąpienie od podziękowań dla Jakuba Chełstowskiego za zaangażowanie w rozwój Parku Śląskiego i podkreślił znaczenie planowanego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Centrum Bioróżnorodności.

– Jest to olbrzymie dofinansowanie dla Parku Śląskiego, możliwość rozwoju strefy bio, ochrony bioróżnorodności i przede wszystkim program edukacji kierowany do młodych ludzi – podkreślił Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. 

A kolejne projekty są w trakcie realizacji lub ruszą w najbliższym czasie. Najnowsza oddana do użytku inwestycja w Parku Śląskim to Miasteczko Ruchu Drogowego wraz ze skateparkiem, pumptrackiem, ścianką wspinaczkową i strefą malucha. Tutaj jazdę rowerem mogą potrenować najmłodsi i przygotować się do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

Teraz Park Śląski szykuje się do realizacji kolejnego ambitnego projektu. 17 kwietnia 2024 r. podpisano umowę na dofinansowanie zadania „EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności”, które ma na celu rewitalizację terenów zielonych oraz promocję tego wyjątkowego obszaru.

To projekt realizowany na dużą skalę dotyczący ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej. W jego ramach powstanie również Centrum Bioróżnorodności.

Okres realizacji projektu podzielony został na kilka elementów i jest rozłożony w czasie. Projekt potrwa do końca 2029 r. Całkowita wartość zadania to prawie 160 mln zł. W tym wartość dofinansowania ze środków UE przekracza 110 mln zł.

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...