Obchody Dnia Flagi w Parku Śląskim. Fotorelacja

2022-05-02

Uroczystości Dnia flagi odbyły się dziś - 2 maja - przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. O oprawę artystyczną zadbały Zespół Śląsk i orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 

Na uroczystości obecny był m.in. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

“Biało-czerwona flaga to symbol, który nas jednoczy, nie tylko w chwilach historycznych, ale również na co dzień i przypomina, że jesteśmy wspólnotą, mamy wspólne korzenie i wartości. To święto uświadamia nam, jak wielką wartością w naszym życiu jest wolność, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, wywołana rosyjską agresją na Ukrainę. Ta jedność, przywiązanie do narodowych barw i tradycji jest dziś nam wszystkim bardzo potrzebna. Świętujmy wspólnie na wiele sposobów, cieszmy się naszą suwerennością i bądźmy dumni z biało-czerwonych barw” – powiedział marszałek Chełstowski.

W trakcie wydarzenia rozdawane będą flagi Polski.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

 

 

 

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...