Wielkie otwarcie Ogrodu Japońskiego!

2021-07-10

W poniedziałek 12 lipca odbędzie się historyczne otwarcie Ogrodu Japońskiego. Pomysł wybudowania Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim pojawił się już w ubiegłym stuleciu. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie lat 60. XX w. na podstawie projektu Edwarda Bartmana. Wówczas wszystkie większe aglomeracje budowały podobne ekspozycje, a w naszym regionie była również ambicja, aby stworzyć taki ogród. Nie udało się̨ go jednak dokończyć́ i Ogród Japoński po prostu zniknął z Parku Śląskiego. Dziś, po 55 latach, udało się wrócić do tej wizji i z sukcesem ją zrealizować.

 

Otwarcie Ogrodu Japońskiego odbędzie się w poniedziałek 12 lipca w godzinach 17:00 – 20:00. Wśród atrakcji przewidziano prawdziwą gratkę dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

- Ceremonia parzenia herbaty Urasenke – jednej z trzech głównych szkół herbaty w Japonii. 
Ceremonię poprowadzi Pan Grzegorz Adamczyk – laureat stypendium ufundowanego przez głowę rodu Urasenke, dzięki któremu przez okres jednego roku pobierał naukę w Wyższej Szkole Drogi Herbaty Urasenke w Kioto w Japonii.

 

- Koncert pieśni japońskich – pianistka Miho Kurihara (pianistka urodzona w Tokio, laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych) i tenor Piotr Nikiel (uczestnik wielu prestiżowych festiwali muzycznych, solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny) wprowadzą Państwa w niezwykły klimat tradycyjnej, japońskiej muzyki. 

 

- Pokaz Kitsuke – sztuki zakładania kimona. Klasycznie noszony japoński strój składa się z wielu elementów, które nie tylko określone są przez liczne zasady, ale i osadzone głęboko w kulturze Japonii. Poprowadzi go Pani Anna Bielak – autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”, zajmująca się kimonami od ponad 15 lat.

 

- Warsztat kaligrafii - pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Prowadząca – Pani Olga Podsiadło – pracuje na co dzień w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

 

- Warsztat origami - tradycyjnej sztuki składania papieru. Poprowadzi go Pani Izabela Stąpor z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

- Warsztaty Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów. Poprowadzi je Pani Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

Zapraszamy!

1080_ogrod_post_kopia.jpg

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...