Wielkie otwarcie Ogrodu Japońskiego!

2021-07-10

W poniedziałek 12 lipca odbędzie się historyczne otwarcie Ogrodu Japońskiego. Pomysł wybudowania Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim pojawił się już w ubiegłym stuleciu. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie lat 60. XX w. na podstawie projektu Edwarda Bartmana. Wówczas wszystkie większe aglomeracje budowały podobne ekspozycje, a w naszym regionie była również ambicja, aby stworzyć taki ogród. Nie udało się̨ go jednak dokończyć́ i Ogród Japoński po prostu zniknął z Parku Śląskiego. Dziś, po 55 latach, udało się wrócić do tej wizji i z sukcesem ją zrealizować.

 

Otwarcie Ogrodu Japońskiego odbędzie się w poniedziałek 12 lipca w godzinach 17:00 – 20:00. Wśród atrakcji przewidziano prawdziwą gratkę dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

- Ceremonia parzenia herbaty Urasenke – jednej z trzech głównych szkół herbaty w Japonii. 
Ceremonię poprowadzi Pan Grzegorz Adamczyk – laureat stypendium ufundowanego przez głowę rodu Urasenke, dzięki któremu przez okres jednego roku pobierał naukę w Wyższej Szkole Drogi Herbaty Urasenke w Kioto w Japonii.

 

- Koncert pieśni japońskich – pianistka Miho Kurihara (pianistka urodzona w Tokio, laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych) i tenor Piotr Nikiel (uczestnik wielu prestiżowych festiwali muzycznych, solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny) wprowadzą Państwa w niezwykły klimat tradycyjnej, japońskiej muzyki. 

 

- Pokaz Kitsuke – sztuki zakładania kimona. Klasycznie noszony japoński strój składa się z wielu elementów, które nie tylko określone są przez liczne zasady, ale i osadzone głęboko w kulturze Japonii. Poprowadzi go Pani Anna Bielak – autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”, zajmująca się kimonami od ponad 15 lat.

 

- Warsztat kaligrafii - pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Prowadząca – Pani Olga Podsiadło – pracuje na co dzień w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

 

- Warsztat origami - tradycyjnej sztuki składania papieru. Poprowadzi go Pani Izabela Stąpor z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

- Warsztaty Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów. Poprowadzi je Pani Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

Zapraszamy!

1080_ogrod_post_kopia.jpg

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...