PROJEKT W REALIZACJI

Termin zakończenia prac: koniec 2022 roku.

Las deszczowy, unikatowe w skali Polski przedsięwzięcie zrealizowane zostanie w Parku Śląskim w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zadanie jest realizowane w ramach unijnego programu JESSICA i będzie kosztować 17,4 mln zł.


Las deszczowy stanie się ekspozycją niepowtarzalną. Obecnie nie ma takiego miejsca w ogrodach zoologicznych w kraju. Obiekt ma być całoroczny. W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent.


Zadanie zrealizowane zostanie w dawnym pawilonie „Żyrafiarni”. Obiekt wybudowany został w 1970 roku, to do niego jako pierwsze w Polsce wprowadziły się żyrafy i nosorożce.

Nowa inwestycja była niezwykle ważna, gdyż chorzowskie żyrafy były wtedy pierwszymi i jedynymi żyrafami w Polsce. Co więcej, Śląskie Zoo mogło się pochwalić dużymi sukcesami w hodowli tego gatunku – to właśnie w Chorzowie, w 1964 r. na świat przyszła pierwsza żyrafa w Polsce. W późniejszym czasie zwierzęta te rozmnażały się na Śląsku regularnie.

Budynek od 3 lat pozostaje nieużywany (zwierzęta przeniesiony zostały do nowych obiektów), teraz czeka go gruntowana modernizacja. Wykonawca: Przedsiębiorstwo Maximus z Siemianowic Śląskich ma przekazać teren budowy pod koniec 2022 roku.

Aplikacja mobilna

Zwiedzaj, graj, planuj, baw się z całą rodziną! Dzięki naszej aplikacji poznasz lepiej Park Śląski i nie zgubisz się w terenie.

AppStore Google Play
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...