Śląski Ogród Zoologiczny to jedna z głównych atrakcji Parku Śląskiego. Zoo powstało w latach 50. XX w. wskutek decyzji ówczesnych władz, które postanowiły zlikwidować dotychczasowe zwierzyńce w Bytomiu i Katowicach i rozpocząć taką budowę na powierzchni blisko 50 ha. Miał powstać kompleks, dostosowany do hodowli i prezentacji egzotycznych gatunków zwierząt z całego świata. Wejście do śląskiego zoo, od ponad 60 lat, zdobi zabytkowa brama - niegdyś znajdująca się na wejściu do kompleksu pałacowego Donnersmarcków w Świerklańcu.
Liczba występujących w ogrodzie zwierząt sięga prawie 3000 w których jest ponad 300 gatunków świata fauny.
Zdecydowanie najwięcej osobników należy do grupy ryb, których w śląskim zoo żyje około 1200 osobników. Kolejną liczebną grupą są ptaki, które liczą mniej więcej 600 osobników. Ponadto zoo jest domem również dla ssaków takich jak słoń afrykański, hipopotam, niedźwiedź, bizon, tygrys syberyjski, antylopa, gereza abisyńska, lemur, czy hipopotam. Śląski Ogród Zoologiczny może również pochwalić się jedną z największych w Polsce kolekcji zwierząt pochodzących z Afryki, a także gatunkami, zagrożonymi wyginięciem.
Śląski Ogród Zoologiczny może się również pochwalić niezwykłymi pingwinami, które po 43 latach nieobecności wróciły. Specjalnie przygotowana infrastruktura dla pingwinów, w tym ogromny zewnętrzny basen, pozwalają na to aby goście Ogrodu mogli bezpośrednio przyglądać się tym urzekającym zwierzakom.
Ostatnie lata to czas intensywnych przemian w śląskim zoo. Dzięki licznym inwestycjom na jego terenie powstały nowe budynki, pozwalające na sprowadzenie nowych gatunków zwierząt. Warto tutaj wymienić budynek dla gibonów oraz ekspozycję pingwinów Humboldta oraz nowe obiekty dla gatunków hodowanych już na terenie ogrodu (żyrafiarnia, budynek nosorożców, budynek gepardów). Modernizacji poddano również wiele istniejących obiektów (budynek egzotarium, akwarium, antylop czy też małpiarni).