Nowa „Fala” rośnie w oczach. Kompleks zjeżdżalni robi wrażenie!

2024-07-05

Budowa nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim idzie pełną parą. Spacerując alejami parkowymi już z oddali widać kolorowe zjeżdżalnie, które już zamontowano na terenie przyszłego kąpieliska. Zaawansowanie robót związanych właśnie z tymi elementami wraz z wieżą startową osiągnęło już 85 proc.

W piątek, 5 lipca, na terenie budowy kąpieliska Fala, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Media zostały oprowadzone po obiekcie, na którym trwają prace. 

Łącznie Fala będzie dysponowała kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych:

Zjeżdżalnia „Anakonda” z elementem „Szyszką” (poziom startu 9,0 m). Ślizg składa się z odcinków prostych oraz łuków o promieniach 3 m. Długość ślizgu - około 71 m. Zjeżdżalnia wyposażona jest w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Na wyświetlaczu pojawiają się czasy: obecnego zjazdu, rekordu dnia, rekordu od ostatniego wyzerowania. Zjeżdżalnia jest zakończona wanną hamowną o długości 7 metrów z wyjściem.

Zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9,0 m). Długość ślizgu to około 38 m. Zjeżdżalnia jest również wyposażona w system START-STOP
z czujnikami ruchu. Zjeżdżalnia zakończona wanną hamowną o długości 11 metrów z wyjściem.

Zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu - około 118,5m. Zjeżdżalnia zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 metrów każda.

Zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu około 65,0m. Element „Wahadło” - wielkogabarytowe elementy laminatowe zjeżdżalni rodzinnej o szerokości 6m i 4m (wanny hamowne).

Wieża startowa jest w kształcie prostopadłościanu z klatką schodową. Na szczycie znajduje się daszek materiałowy służący ochronie przed promieniami słonecznymi. Konstrukcja wykonana ze stali.

Zostały wybudowane trzy budynki – wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. W budynkach znajdą się strefy socjalne, sanitarne oraz techniczne. Dla klientów zostały przygotowane toalety, natryski, miejsce na gastronomię, pomieszczenia ratowników oraz kasa. Dla pracowników znajdą się pomieszczenia socjalne z aneksami kuchennymi.

Na wejściu do obiektu znajdą się dwa podwójne kołowroty oraz furta wysoka dla ON, przez którą będzie można przejść na teren. Do kupienia biletów będzie system ESOK – elektroniczny system obsługi klienta. Dostępne będzie 5 automatów biletowych, z zewnątrz jedno miejsce kasowe do kupienia biletów wejściowych oraz jedno na dopłaty wyposażone w szufladę kasową z interkomem z pętlą indukcyjną oraz możliwe będzie wejście do pomieszczenia kas i kupienia w nim biletu.

Klienci kąpieliska będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach.

Aktualnie prowadzone są roboty żelbetowe, roboty elewacyjne, posadzki, okładziny ścienne, montaż elementów basenów, zagospodarowanie terenu, budowa sieci wodociągowej, sieci pomp ciepła, montaż niecek basenowych ze stali nierdzewnej wraz z instalacją technologiczną, instalacje elektryczne wewnętrzne i zewnętrzne.

 

Fala w liczbach:

  • 2673

Maksymalna ilość osób, która może korzystać z kąpieliska.

  • 3800

Powierzchnia sumaryczna lustra wody liczona m2

  • 5

Tyle będzie basenów: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci. Baseny zostaną oświetlone.

  • 477,88

Taką powierzchnię w m2 będzie miał wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, np. armatka wodna, motylek, zjeżdżalnia wielorybek, grzybek.

  • 188

Plac zabaw będzie miał taką właśnie powierzchnię w m2 z dostępnymi zabawkami: bujak osioł, bujak kwiatek, bujak autko, modliszka, bernie bus, domek. Sterowanie instalacji umożliwia pełne programowanie harmonogramu funkcjonowania atrakcji.

Na powierzchni placu zabaw, wodnego placu zabaw oraz przy basenie z falą znajdzie się miękka nawierzchnia EPDM.

  • Na całym obiekcie znajdą się elementy małej architektury takie jak ławki (18szt.), kosze (74szt, i 5 szt. do segregacji), stojaki na rowery (89szt. na 178 rowerów) czy stojaki na hulajnogi (4szt. na 20 hulajnóg). Dla klientów dostępne będzie 13 przebieralni (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Przy przebieralniach znajdzie się 520 szafek zamykanych i przy budynkach wejściowym oraz technicznym 440 szafek. Szafki będą zamykane na zamek wrzutowy z kluczykiem i paskiem silikonowym na rękę. 
  • Odtworzony zostaje historyczny symbol fali - Wieża wysokości 14,2 m o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Natomiast skoki do basenu będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1m, 3m i 5m do basenu o głębokości 4m.

 

Dla osób o szczególnych potrzebach zostały przygotowane toalety dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie matki z dzieckiem dostosowane dla ON, tyflomapa z dźwiękiem i alfabetem Braille’a, tabliczki przy drzwiach do pomieszczeń z alfabetem Braille’a, ścieżki prowadzące do najważniejszych punktów na obiekcie, przebieralnie dla ON, przy kasach interkom z pętlą indukcyjną, nogomyjki

Baseny są ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo powietrznych pomp ciepła. Tę samą technologię wykorzystano dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Technologia uzdatnienia wód basenowych jest w pełni zautomatyzowana, co zmniejsza ilość osób niezbędnych do obsługi instalacji.

Uzdatnianie wody będzie odbywało się za  pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii w tym z zastosowaniem technologii zielonego szkła.

Aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła filtruje o ok. 30% więcej związków organicznych niż piasek kwarcowy czy kruszone szkło. Jest bio-odporny i samosterylizujący. Dzięki temu baseny są zdrowsze, ekologiczne i ekonomiczniejsze. Powoduje też mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu.

Generator fali może tworzyć fale o wysokości nawet 1,1m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, równolegle itd.

Zakończenie budowy przewidziano na jesień br. Natomiast samo uruchomienie kąpieliska nastąpi wiosną 2025 r.

 

Wartość inwestycji: 110 004 030,00 zł netto, 135 277 656,90 zł brutto 

 

 

 

 

Czytaj również

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...