Podszyt złożony jest z krzewów i młodych drzew, których wysokość nie przekracza 6 metrów. Tworzą go gatunki, którym nie przeszkadza cień wyższych drzew. W zbiorowisku roślinnym, jakim jest grąd subkontynentalnym, znajdziemy m.in. kruszynę pospolitą, leszczynę pospolitą, czeremchę zwyczajną, jarząb pospolity, bez koralowy, derenia świdwę, trzmielinę pospolitą, kalinę koralową.
Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) - Różowate (Rosaceae) - Występuje jako krzew, dorastający do 4 m wysokości lub drzewo – do 15 m. Liście owalne o ząbkowanych brzegach, z wierzchu matowe, ciemnozielone, od spodu z błękitnym odcieniem. Po roztarciu wydają ostry, nieprzyjemny zapach. Kwiatostan złożony z licznych, białych i pachnących kwiatów. Termin kwitnienia przypada w maju.
Dereń świdwa (Cornus sangiunea) - Dereniowate (Cornaceae) - Krzew, rzadziej niskie drzewo, dorastający do 5 m wysokości. Pędy brunatnozielone zmieniają barwę w okresie jesienno-zimowym na krwistoczerwoną. Liście ciemnozielone o charakterystycznej, wyraźnie łukowatej nerwacji, również przebarwiające się jesienią na kolor czerwony. Kwiatostan o budowie podbaldachu z licznymi, białymi kwiatami. Kwitnie od maja do czerwca.
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) - Różowate (Rosaceae) - Drzewo lub krzew, dorastające do 15 m wysokości. Pędy szarobrązowe, początkowo owłosione, później gładkie. Liście złożone z 9-15 listków, nieparzystopierzaste. Kwiatostany tworzą baldachogrona złożone z drobnych, białych kwiatów. Kwitnie w maju. Pomarańczowe lub czerwone owoce, dojrzewające we wrześniu, są ozdobą aż do zimy.