Tablice

Meandry cieku Michałkowickiego II - Rośliny runa w grądzie subkontynentalnym

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Wczesną wiosną, gdy drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści i dużo światła dociera do dna lasu, warstwa runa leśnego jest najbujniejsza. Nie dotyczy to jedynie zwartych, zacienionych lasów iglastych, gdzie niewiele znajdziemy roślin zielnych. Natomiast bogate runo leśne wilgotnego grądu subkontynentalnego, to m.in. dąbrówka rozłogowa, zawilec gajowy, kostrzewa olbrzymia, ziarnopłon wiosenny, gwiazdnica gajowa, przytulia wonna, gajowiec żółty, miodunka plamista, miodunka ćma, pokrzywa zwyczajna, niecierpek pospolity. Do warstwy runa zaliczamy także paprocie oraz grzyby.

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) - Ogórecznikowate (Boraginaceae) - Bylina z długim, rozgałęzionym kłączem, dorastająca do 30 cm wysokości. Liście owłosione, z wyraźnymi białymi plamami. Rozwijający się kielich kwiatu początkowo w kolorze jasnoczerwonym, później zmienia się na niebieskofioletowy. Inna nazwa, to miodunka lekarska – epitet gatunkowy officinalis oznacza leczniczy, z łac. officina = apteka.

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) - Jaskrowate (Ranunculaceae) - Bylina z długim, brązowym kłączem, dorastająca do 30 cm wysokości. Liście, zwykle trójlistkowe o ząbkowanych brzegach. Duże kwiaty o białych, czasem z zewnątrz różowawych płatkach, wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie od marca do maja. Roślina trująca, której nie należy zrywać, ponieważ sok zawilca, zawierający ranunkulinę, może podrażnić skórę doprowadzić do reakcji alergiczne

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) - Jasnotowate (Lamiaceae) - Bylina z nadziemnymi, ulistnionymi rozłogami, dorastająca do 30 cm wysokości. Kwiaty niebiesko różowe, zebrane w nibyokółki, tworzące kłosokształtny kwiatostan. Kwitnie od kwietnia do lipca. Kiedyś wykorzystywana jako roślina lecznicza, jej nazwa rodzajowa pochodzi od zmienionego aguja, z grec. agyios = artretyzm.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) - Pokrzywowate (Urticaceae) - Bylina dwupienna (rozdzielno- płciowa), dorastająca do 150 cm wysokości. Czworokątna łodyga i liście pokryte są krótkimi szczecinkami i długimi włoskami parzącymi, zawierającymi m.in. kwasy żywiczne i histaminę. Kwitnie od czerwca do października

Gwiazdnica gajowa (Stellaria nemorum) - Goździkowate (Caryophyllaceae) - Bylina z długimi rozłogami, dorastająca do 50 cm wysokości. Łodyga owłosiona, pokryta gruczołami i bardzo łamliwa. Do delikatnych kwiatów o białych, głęboko wciętych płatkach, nawiązuje nazwa rodzajowa Stellaria, pochodząca z łac. stella = gwiazda. Kwitnie od maja do czerwca.

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum Huds) - Jasnotowate (Lamiaceae) - Bylina z nadziemnymi rozłogami, dorastająca do 60 cm wysokości. Ozdobne liście ze srebrzystymi plamami są częściowo zimozielone. Po roztarciu nieprzyjemnie pachną, do czego odnosi się nazwa rodzajowa – z grec. galee = kuna, bdolos = odór. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina lecznicza.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...