Tablice

Meandry cieku Michałkowickiego II - Rośliny runa w łęgu

Dodaj do planera Usuń z planera

Pliki audio

Meandry cieku Michałkowickiego II - Rośliny runa w łęgu

Rośliny runa leśnego w łęgu olszowo-jesionowym. Runo leśne, to druga po ściółce warstwa w lesie, w której ze względu na większy dostęp światła rozwijają się rośliny zielone. Rośliny występujące w runie łęgu olszowo-jesionowego, to m.in. pokrzywa zwyczajna, kuklik pospolity, niecierpek pospolity, bodziszek czerwony, kostrzewa olbrzymia, podagrycznik pospolity, bluszczyk kurdybanek, jasnota plamista. Większość z tych roślin wyróżnia się zdolnością do szybkiego rozrastania się i zajmowania dużej powierzchni terenu za sprawą podziemnych lub nadziemnych rozłogów oraz kłączy.


Knieć błotna (Caltha palustris)

Jaskrowate (Ranunculaceae)

Bylina z krótkim kłączem, dorastająca do 30 cm wysokości. Ciemnozielone, błyszczące liście osadzone na długich ogonkach. Kwiaty promieniste, w kolorze żółtym, z licznymi pręcikami. Nazwa gatunkowa złożona jest z łac. palus = bagienny, natomiast laetus tłumaczy się jako wesoły, jaskrawy. Kwitnie od marca do maja. Pospolicie nazywana jest kaczeńcem. Roślina trująca.

 

Niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere)

Niecierpkowate (Balsaminaceae)

Roślina jednoroczna, dorastająca do 100cm wysokości. Warto przyjrzęc się jego kwiatom-żółte, zwisające na cienkich szypułkach zakończone są haczykowatą ostrogą. Nazwa rodzajowa Impatiens oznacza nieciepliwy, drażliwy - co ma związek z gwałtownym pękaniem dojrzałych owoców przy dotknięciu. Kwitnie od lipca do września.


Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria)

Selerowate (Apiaceae)

Bylina z podziemnymi rozłogami, dorastająca do 80 cm wysokości. Łodyga podagrycznika jest pusta, a w przekroju trójkątna, nato- miast nazwa rodzajowa Aegopodium złożona z grec. aix = koza, podiom = nóżka, nawiązuje do kształtu odcinków liści podobnych do odcisku koziego kopyta.

 

Jasnota plamista (Lamium maculatum)

Jasnotowate (Lamiaceae)

Bylina z podziemnymi rozłogami, dorastająca do 60 cm wysokości. Posiada czterokanciastą łodygę oraz usadowione na niej nakrzyżlegle aromatyczne liście. Uwagę zwraca dwuwargowa budowa kwiatu, do której nawiązuje nazwa rodzajowa - z grec. laimos = paszcza. Kwitnie od kwietnia do czerwca, czasem nawet do października.


Bodziszek czerwowy (Geranium sanquine)

Bodziszkowate (Geraniacae)

Bylina z silnym kłączem, dorastająca do 50 cm wysokości. Zielone liście dłoniasto powcinane, zarysie okrągłe, jesienią czerwieniejące. Kwiaty duże o różowo-purpurowych płatkach, wyraźnie żyłkowatych. Kwitnie obficie od maja do sierpnia. Jego inna nazwa to bodziszek krwisty do czego odnosi się częśc jego łacińskiej nazwy (sanquina - krew).


Kuklik pospolity (Geum urbanum)

Różowate (Rosaceae)

Bylina z prostym, krótkim kłączem, dorastająca do 60 cm wysokości. Ma smukłą, sztywną, słabo rozgałęzioną, miękko owłosioną łodygę. Żółte kwiaty po przekwitnięciu wydają kuliste, jeżykowate owoce. Kwitnie od maja aż do października. Po wykopaniu korzenie kuklika pachną goździkami, dzięki zawartości olejku eterycznego - eugenolowi.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...