Zagadkowy Perkoz powrócił do Ogrodu Bylinowego

2021-04-09

Zabytkowa rzeźba „Perkoz” po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich powróciła nad staw w Ogrodzie Bylinowym.

W czerwcu 2016 roku rzeźba została uszkodzona poprzez konar odłamany z pobliskiej wierzby i nie mogła być dłużej eksponowana. W tym roku nareszcie udało się ją nie tylko przywrócić na swoje miejsce, ale także poddać fachowym pracom konserwatorskim. Wykonawca – Konserwator zabytków Katarzyna Sułkowska została wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Zamówienie stanowi cześć zadania pn. „Remont i konserwacja rzeźb w Parku” realizowanego w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”.

Osoby dobrze znające tą rzeźbę zapewne zauważą zmiany w jej wyglądzie. Podczas prac zdjęto wszystkie wtórne reperacje z wykorzystaniem zapraw, którymi przed laty różne służby techniczne próbowały przedłużyć żywot Perkoza. Stwierdzono również, że rzeźba była kilkukrotnie przemalowana.  

Teraz Perkoz jest smuklejszy i ma inny dziób niż ostatnio, ale najbardziej jak to było możliwe przypomina pierwotną rzeźbę. Zrekonstruowano charakterystyczny czub i bokobrody oraz dokładnie odtworzono skrzydła i krótki ogon.  

Przeprowadzone analizy porównawcze z innymi rzeźbami artystów tworzących dla parku   wskazują na podobieństwo z twórczością Tadeusza Sadowskiego - artysty urodzonego   19 kwietnia 1915 r. w Białymstoku, po wojnie mieszkającego w Bytomiu.

Figura na pewno została wykonana na zamówienie WPKiW około 1965 roku. Niestety nie zachował się dokument potwierdzający jej autorstwo. Na etapie wpisu   do rejestru zabytków przypuszczano, że autorką jest znana animalistka, która w tym okresie tworzyła rzeźby także dla Parku – Anna Dębska. Jednak sama rzeźbiarka w kontaktach   i korespondencji z WPKiW nigdy o tej rzeźbie nie wspomniała. Pracujący przy rzeźbie konserwatorzy, którzy również prowadzą prace przy rzeźbach Dębskiej, nie dopatrzyli się   w Perkozie technik stosowanych przez tą artystkę.  

Sadowski jest autorem aż 621 prac rzeźbiarskich. Był wszechstronnie uzdolniony plastycznie. Przygotowywał scenografie do kilku spektakli operowych. Tworzył także obrazy i grafiki. Interesował się również aranżacją wnętrz, przestrzeni publicznej, urbanistyką. Realizował wnętrza w bytomskich hotelach "Pionier" i "Bristol". Był laureatem licznych nagród, wyróżnień i medali dla działacza w zakresie kultury.  

W regionie wykonał wiele rzeźb, a dla Parku Śląskiego rzeźby fontannowe „Foki”, „Pelikany”   i „Ryby” oraz „Dziewczynę z kwiatem”  znajdującą się w okolicy Alei Różanej.  

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także w Szwajcarii, Kijowie i Charkowie.

 

perkoz 9.04-2perkoz 9.04-4perkoz 9.04-5perkoz 9.04-6perkoz 9.04-9perkoz 9.04-12perkoz 9.04

 

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...