Planetarium Śląskie obchodzi 65 urodziny

2020-12-03

Trwa przebudowa Planetarium Śląskiego. Za rok zostanie ono przekształcone w jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie, w którym prezentowane będą zagadnienia z sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Planetarium Śląskie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku i stanęło na terenie tworzonego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Do dziś pozostaje największą i najstarszą tego rodzaju placówką w Polsce.

Słynny, stojący na środku sali projektor gwiazd firmy Zeiss był jednym z najdłużej pracujących tego rodzaju urządzeń na świecie. W ciągu ponad 63 lat działał przeć prawie 100 000 godzin, czyli ponad 10 i pół roku. Był w stanie pokazać na sferycznym ekranie około 9 tysięcy gwiazd. Po przebudowie Zeissa zastąpi nowoczesny system, który będzie w stanie pokazać ich … ponad milion.

Ważnym elementem wystroju sali Planetarium Śląskiego była podświetlana panorama trzech miast otaczających Park Śląski. W Planetarium - Śląskim Parku nauki zostanie ona zrekonstruowana.

W związku z przebudową i sytuacją pandemiczną obchody 65. urodzin Planetarium Śląskiego będą się odbywały on-line. W piątek na profilu facebookowym i na kanale YouTube Planetarium przeprowadzone zostaną transmisje interesujących prezentacji.

O 17:00 wicedyrektor Planetarium Damian Jabłeka zaprasza na wykład pt. "Największa koniunkcja od czasów Galileusza", natomiast o 18:00 dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta opowie o niezwykłych początkach naszej placówki.

We współpracy z Biblioteką Śląską przygotowywana jest także kilkuminutowa filmowo - fotograficzna podróż przez 65 lat historii Planetarium Śląskiego.

(Na grafice: pierwszy szkic projektanta budynku Planetarium Śląskiego Zbigniewa Solawy staje się rzeczywistością)

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...