Jak zadbać o świąteczne drzewko

2018-12-20

Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Ogrodnicy i specjaliści ds. zieleni z Parku Śląskiego przygotowali dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu będziecie mogli dłużej cieszyć się urokami świątecznych drzewek. Warto się z nim zapoznać.

1. Postaw na odpowiedni gatunek
Wybór jest ogromny. Sklepy od kilku tygodni kuszą promocjami. Jednak, jeżeli chcemy, żeby choinka nie sprawiała wielu problemów i cieszyła nasze oczy przez dłuższy czas, warto wybrać odpowiedni gatunek. – Najbardziej polecamy jodłę kaukaską – mówi Krystian Golasz, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim. – Ma niezwykle gęste i błyszczące igły, które nie kłują i długo utrzymują się na pędach, a przy tym charakterystyczny zapach. Tańszą opcją jest oczywiście świerk, ale tutaj możemy mieć więcej roboty ze sprzątaniem opadającego igliwia i krótszym okresem utrzymania świeżości drzewka.

2. Doniczka lepsza niż stojak
Choinka w doniczce jest cięższa niż cięta, jednak daje większą szansę na jej utrzymanie. Można ją bowiem podlewać, dzięki czemu zachowa świeżość. – Nie należy oczywiście z tym przesadzać i robić to tylko w przypadku, gdy ziemia jest wysuszona. Na pewno nie częściej niż raz w tygodniu, abyśmy zamiast zapachu lasu, nie mieli w domu zapachu zgnilizny – zaznacza Golasz. – Taką choinkę można też potem, między świętami a Sylwestrem, zasadzić na przykład w ogrodzie. Aby nie obumarła i nie doznała szoku termicznego, na dworze musi być jednak kilkustopniowa, dodatnia temperatura – dodaje. Innym rozwiązaniem, które może mieć dobry wpływ na dłuższe zachowanie choinki, jest stojak z pojemnikiem na wodę, w którym będzie zanurzone zakończenie drzewka.

171209dam011

3. Nasi sprzymierzeńcy: wilgoć i niższa temperatura
W pomieszczeniu, w którym stoi nasza choinka, warto pomyśleć o obniżeniu temperatury i na przykład wyłączaniu grzejników w nocy, a w dzień lekkim ich przykręceniu. Drzewko z pewnością dłużej zachowa wtedy swoją świeżość. Można też umieścić je w miejscu w miarę wilgotnym. – Do choinek stojących w domach, nie zaleca się natomiast stosowania wszelkiego rodzaju odświeżaczy i opryskiwaczy. One mogą przynieść zupełnie inny skutek od pożądanego – wyjaśnia Golasz. – Warto też kupować i stroić choinkę krótko przed samymi świętami. Wtedy na pewno zachowa swoje walory na czas świątecznych dni.

4. Uwaga z ogniem i ozdobami
Aby nasza choinka zachowała swój pokrój, powinniśmy dobrać ozdoby o odpowiedniej wadze, aby jej nie przeciążać. Istotne jest też unikanie używania ognia w jej pobliżu, szczególnie, kiedy będzie już przesuszona. – Choinka wydziela olejki eteryczne i jest łatwopalna. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej zrezygnować z palenia świeczek w jej pobliżu – podkreśla Golasz.

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...