Węgierska trawa rozkładana na Stadionie Śląskim. Do zakończenia prac na chorzowskim gigancie zostało naprawdę niewiele [ZDJĘCIA]

2017-06-13

Stadion Śląski ma już trawę. Być może w niedalekiej przyszłości wybiegnie na nią Robert Lewandowski i inni zawodnicy reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także Anita Włodarczyk i pozostałe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Na razie trwa wykańczanie obiektu. Do finiszu zostało naprawdę niewiele.

Obiekt będzie dostępny już za kilka miesięcy. – Stadion musi żyć. A żeby tak się stało muszą się nad nim odbywać imprezy – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Jak przyznaje, samorząd województwa liczy na mecze reprezentacji, nie jest też zamknięty temat współpracy z Ruchem Chorzów. – Mamy też zamiar, przy wsparciu federacji, przygotowywać imprezy lekkoatletyczne i biathlonowe. Niewykluczona jest też organizacja imprez żużlowych. Bardzo duże zainteresowanie budzą koncerty. Agencje eventowe planują wpisać Stadion Śląski na przyszły rok w wielkie trasy gwiazd światowego formatu – dodaje marszałek.

Najważniejsza użyteczność
Zasiew wybranej trawy odbył się we wrześniu 2015 roku na plantacji pod Budapesztem na Węgrzech. Nowa murawa dla Stadionu Śląskiego zostanie położona w trzy dni i będzie spełniać wszystkie kryteria przewidziane dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Producentem jest firma Pannon Turfgrass Kft. Jej trawniki zostały zainstalowany między innymi na EURO 2008 w Innsbrucku i Klagenfurcie, na Stadionie Narodowym w Bukareszcie w 2005 i Lewskiego w Sofii w 2007, a w naszym kraju m.in. na EURO 2012 we Wrocławiu.

Nad całością procesu położenia nawierzchni, od momentu jej weryfikacji na plantacji, poprzez ocenę jakości po przetransportowaniu z Węgier do Chorzowa, aż do kontrolowania prawidłowości procesu położenia nawierzchni, czuwa Richard Hayden, który jest niezależnym od wykonawców i dostawców ekspertem w zakresie nawierzchni trawiastych dla obiektów sportowych, współpracującym z FIFA i UEFA przy doborze nawierzchni na turnieje mistrzostw świata i Europy. Między innymi pomaga organizatorom najbliższych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji, które odbędą się w 2018 roku. Jest także konsultantem dla boisk ekstraklasy w naszym kraju.

– To bardzo wytrzymała trawa. Dobrze reaguje na dopływ światła i wodę – tłumaczy Hayden. – Wybór konkretnego rodzaju trawy powinna kształtować specyfika stadionu. Najistotniejsza jest użyteczność i odpowiednie zbalansowanie jej wykorzystania podczas imprez sportowych i innych wydarzeń. Ważny są też drenaż i tolerancja na zimno i ciepło.

Odbiory do końca sierpnia
Układanie murawy to pierwszy etap prac wykończeniowych. Drugim jest wyklejanie bieżni lekkoatletycznej. Główne roboty budowlane zostaną zakończone do końca czerwca. – Wtedy przystąpimy m.in. do kładzenia wykładzin i podwieszania sufitów – tłumaczy Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski. – Równocześnie rozpocznie się procedura odbiorowa. Zgodnie z haromonogramem może ona potrwać do końca sierpnia – dodaje.

Jak może wyglądać kalendarz imprez na Stadionie Śląskim? – To wynika z doświadczeń innych obiektów tego typu – mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa. – Na takim stadionie rocznie mogą się odbyć maksymalnie trzy duże koncerty oraz dwie, trzy duże imprezy sportowe i wiele mniejszych wydarzeń. My liczymy na sportowe otwarcie „Kotła Czarownic” jesienią i możliwość rozegrania meczu reprezentacji Polski.

Czytaj również

Unsere Website verwendet Cookies, m.in. zu statistischen Zwecken. Wenn Sie nicht möchten, dass sie auf Ihrer Festplatte gespeichert werden, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers. Mehr zum Thema...