Kultowe eksponaty Galerii Rzeźby Śląskiej wracają do dawnej świetności. Po „Symbiozie” i „Zakochanych” kolejne rzeźby doczekały się gruntownej konserwacji. To „Płetwonurek”, „Kozice”, „Jelonki” oraz „Matka z dzieckiem”.
Autorem „Kozic” i „Jelonków” był Stanisław Hochuł. Obie rzeźby powstały około 1970 roku. Zostały wykonane z podobnych materiałów, w związku z czym obie z biegiem czasu uległy niemal tym samym uszkodzeniom. Z tą różnicą, że w przypadku „Jelonków” w wyniku aktu wandalizmu jeden z jelonków stracił część poroża. Element ten nie zachował się. Konserwatorzy podołali na szczęście zadaniu i rzeźba odzyskała róg.
Naprawione zostały uszkodzone spawy blach, w związku z czym nie ma już mowy o nieszczelnościach. Woda nie dostanie się już do środka. Rzeźby poddane zostały dezynfekcji. Ich powierzchnię oczyszczono z przebarwień. Przywrócono poler powierzchni metalu.
Autorem „Płetwonurka” jest z kolei Fryderyk Kubica (rok powstania 1968) i znajduje się już za ogrodzeniem restauracji „Łania”. W wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych rzeźba uległa częściowemu zniszczeniu. Spoiwo mineralne zostało wypłukane niemal na całej powierzchni. W ramach prac konserwacyjnych powierzchnia rzeźby została wyczyszczona z zabrudzeń i przebarwień wywołanych przez mikroorganizmy takie jak mchy i glony. Elementy metalowe oczyszczono z korozji. Ubytki sztucznego kamienia i metalicznej polichromii uzupełniono kitami mineralnymi.
Najbardziej zniszczona byłą rzeźba "Matki z dzieckiem", która jest dziełem rąk Jerzego Kwiatkowskiego. Stworzył ją w 1968 roku. Jako główny materiał użył sztucznego kamienia (lastryka), a konstrukcję tworzą pręty i stalowe rury.
Fundament rzeźby uległ całkowitemu uszkodzeniu. W związku z tym rzeźba została zdemontowana i trafiła do magazynu. Cokół rzeźby uległ całkowitemu rozpadowi i nie nadawał się do dalszej ekspozycji.
Również ta rzeźba przeszła już gruntowną renowację i odzyskała dawny blask.