Druga edycja niezwykle popularnej akcji nawiązującej do historii. Park Śląski. Tu się sadzi

2017-04-13

Znów wspólnie nawiążemy do historii i zadbamy o zieleń, największe parkowe bogactwo. Od 21 do 23 kwietnia, odbędzie się druga edycja akcji „Sadzenie w Parku Śląskim”. W ten sposób zostanie zainaugurowany sezon nasadzeń, w trakcie którego w parku przybędzie kilka tysięcy roślin.

W tym roku będziemy sadzić rośliny i sprzątać park z okazji Dnia Ziemi 21 i 22 kwietnia oraz sadzić róże w Rosarium 23 kwietnia wspólnie z Fundacją Re:born.
– W zeszłym roku to był trochę eksperyment, bo nie wiedzieliśmy do końca, jaki będzie odbiór tej akcji – przyznaje Joanna Karweta z Parku Śląskiego, organizatorka sadzenia. – W całym przedsięwzięciu udział wzięło ponad pięćset osób w każdym wieku, a odzew był jednoznacznie pozytywny. To zachęciło nas do kontynuowania tego przedsięwzięcia. Nie ma wątpliwości, co w parku liczy się najbardziej – zieleń. To chcemy przekazać, zapraszając do sadzenia roślin mieszkańców oraz zajmujące się przyrodą i ekologią organizacje społeczne.

Bratki na klombach
Wszystko rozpocznie się 21 kwietnia. Dzieci, wolontariusze, przedstawiciele ekologicznych i miejskich ruchów społecznych, będą sadzić rośliny, w tym m.in. drzewa (400 sztuk otrzymane od Nadleśnictwa Katowice) w okolicy restauracji Marysin Dwór i bratki na klombach. W programie znają się również ekologiczne gry i konkursy przygotowane przez Fundację Park Śląski, a także warsztaty ekologiczne Nadleśnictwa Katowice oraz Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej.

W sobotę (22 kwietnia) swój sezon nawigacyjny zainaugurują harcerze ze Śląskiej Chorągwi ZHP. Jako że ochrona przyrody jest jedną z głównych misji związku, to druhny i druhowie zaangażują się w parkową akcję sadzenia. Skauci wezmą udział w warsztatach ekologicznych w Akademii Bioróżnorodności. Zbiórkę zaplanowano na skrzyżowaniu alei Ziętka oraz alei Głównej o godzinie 11. W niedzielę (23 kwietnia) akcja przeniesie się do Rosarium, gdzie fundacja Re:born zamierza posadzić około dwustu róż.

Nawiązanie do historii
W latach 50. i 60. XX w., w parku, podczas akcji społecznych, posadzono kilkaset tysięcy drzew. Dzięki wsparciu społeczeństwa, w miejsce ugoru, pól i biedaszybów, powstał jeden z najpiękniejszych parków miejskich na świecie. – Nasza akcja nawiązuje do tamtych wydarzeń, bo przypomina, że park to wspólne dziedzictwo, o które trzeba dbać. Poza tym, w kwietniu świętujemy Dzień Ziemi. To dobry czas na akcje ekologiczne – podkreśla Karweta. Partnerem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


O akcji

Łukasz Drozd,
starszy specjalista
ds. zieleni
w Parku Śląskim

W całym 2017 roku nasadzimy około sześciuset drzew i 1800 krzewów ozdobnych. To największa ilość od kilku lat. Zgodnie z decyzjami administracyjnymi Urzędu Miasta w Chorzowie, mamy obowiązek dokonania części tych nasadzeń, ale chcemy też jak najbardziej wzbogacić parkową florę. Na alejach pojawią się szlachetne gatunki drzew, m.in. brzozy, cypryśnika, grabów, dębów, jabłoni, jodeł, kasztanowców, sosen, śliw, świerków, wierzb, wiśni i klonów. Największa ilość nowych drzew pojawi się w pobliżu Placu Mistrzów, na al. Harcerskiej, al. Żyrafy, al. Spacerowej i Sportowej. Inne posadzimy też w pobliżu Kamiennego Kasztelu, al. Planetarium i al. Dojazdowej. Nasadzenia krzewów zostaną wykonane na peronie kolejki linowej „Elka” przy ul Złotej. Akcję nasadzania rozpoczniemy oficjalnie 21 kwietnia. Na początku firma nasadzająca wykona otwory, w które włoży młode, około 3-metrowe drzewka z zabezpieczonym systemem korzeniowym, chroniącym go przed wyschnięciem i oberwaniem w czasie transportu. Następnie młode nasadzenia zostaną zasypane ziemią oraz zabezpieczone palikami i taśmą mocującą, w celu prawidłowej stabilizacji w ich początkowym okresie wzrostu. Osoby, które skorzystają z naszego zaproszenia, będą mogły pomóc w sadzeniu tych drzew oraz pracach wieńczących sadzenie.

Czytaj również

Naše webové stránky používají cookies, m.in. pro statistické účely. Pokud nechcete, aby byly uloženy na disku, změňte nastavení prohlížeče. Více k tomuto tématu...