Planujemy VI Kongres Obywatel Senior. Wiosna na aktywność. Jesień na debatę

2017-02-23

Tak zdecydowała Rada Programowa VI Kongresu Obywatel Senior. W tym roku pierwsza część – ta ze sportem, rekreacją, poradami, warsztatami – odbędzie się w maju. Druga – z wykładami i debatami – w październiku.

To istotna zmiana, bo do tej pory Kongres trwał dwa lub trzy dni, jeden po drugim. Teraz będzie dwuczęściowy (a może nawet części będzie więcej).

Inna też jest Rada Programowa. W tym roku jej członkami są reprezentanci uniwersytetów trzeciego wieku oraz rad seniorów z całego województwa śląskiego. Ponad 40 osób przyjechało w sobotni, zimowy poranek do Parku Śląskiego, by wspólnie zdecydować, jak powinno wyglądać regionalne święto seniorów. Przyjechali z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, Mysłowic, Chorzowa, Tychów, Będzina, Rudy Śląskiej, Zawiercia, Siemianowic, Katowic, Bytomia, Rybnika, Knurowa, Raciborza…

Kongres. Aktywność – w sobotę 20 maja
A oto propozycje Rady Programowej VI Kongresu Obywatel Senior.
Dzień aktywny będzie miał cztery strefy: ruch, rekreacja, porady, warsztaty. Koniecznie trzeba kontynuować dobre pomysły ruchowe z poprzednich lat: nordic walking, fitness, trening rowerowy, wycieczki rowerowe z przewodnikiem, zumba, wycieczki po Parku Śląskim…

Z nowości: joga, tai chi, podstawy tańców latynoskich, samoobrona, gimnastyka przy muzyce dla wszystkich (bo na Kongresach dyskryminacji ze względu na wiek nie ma), turniej brydża i szachów, tenis stołowy, zawody pływackie (hmmm, chyba po dużym deszczu), turniej darta, kometki, gra w boule…
Wśród porad i warsztatów: pierwsza pomoc, porady kosmetyczne, wizażu, modowe, garncarstwo, wyroby z wikliny papierowej, produkowanie mydła, kartek okolicznościowych, korzenioplastyka, bezpieczeństwo na drodze, szkodliwość tlenku węgla…

I jeszcze: kramy rozmaitości (to kolejna informacja z żółtej karteczki naklejonej na tablicy, bo tak Rada zapisywała pomysły), film z opowieściami wolontariuszy o pracy, dokumentujemy marzenia seniorów, bo senior tez marzy… Sporo tego i różnorodnie.

Do tego strefa piąta: występy zespołów senioralnych. Na Kongres. Aktywność zapraszamy chóry, zespoły wokalne, muzyczne, teatry, kabarety, grupy taneczne…
Już pojawiło się pierwsze zgłoszenie: „W naszym mieście przy Związku Emerytów i Rencistów jest zespół seniorów i mógłby wystąpić na Kongresie”. Zapraszamy.

Kongres. Debata – w poniedziałek 2 października
– Dlaczego nie ma seniorów w Sejmie? – burzył się jeden z uczestników spotkania i proponował dyskusje o tym w czasie drugiej części Kongresu. Prawda jest taka, że seniorzy są w Sejmie, ale faktycznie jest ich mało. Jak wynika z badań, osoby starsze generalnie nie chcą angażować się w działania obywatelskie.
– Dlaczego renty i emerytury są bardzo małe? – to kolejna propozycja uczestników spotkania. I jeszcze: wykład o kobiecie w „Biblii”, opowieści o nowym życiu po sześćdziesiątce…

Były też propozycje różnorodnych warsztatów dla rad seniorów, by poprawić ich funkcjonowanie, albo pomóc założyć. Bo choć przepis dotyczący tworzenie gminnych rad seniorów ma już kilka lat, rady powstają z oporami. W naszym województwie jest ich ponad 30, a wszystkich miejscowości mamy 167.
Nie wszystkim udało się dojechać, więc propozycje padały też mailem: „Ciekawią mnie zasady prowadzenia wolontariatu wśród seniorów”, „Współpraca rad z samorządami, wzajemne relacje”, „Radom seniorów przydałyby się warsztaty dziennikarskie”.

Kolejne spotkanie na wiosnę.
Jeśli chcą Państwo dodać temat do debaty kongresowej, macie pomysł na warsztaty, zajęcia w czasie aktywnego dnia VI Kongresu Obywatel Senior, czekamy na maile:
ewa.kulisz@parkslaski.pl
oraz telefony: 666 031 514.

Czytaj również

Naše webové stránky používají cookies, m.in. pro statistické účely. Pokud nechcete, aby byly uloženy na disku, změňte nastavení prohlížeče. Více k tomuto tématu...