Przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań i profilaktyki w czasie zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Osoby, które jednak zdecydowały się np. na krótki spacer po parku czy lesie (w miejscach, gdzie nie ma skupisk ludzkich), powinny stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
1. Podczas spacerów unikaj siadania na łąwkach tuż obok innych osób, staraj się nie rozmawiać z przechodniami. Zachowaj co najmniej 1,5-metrową odległość od spacerujących.
2. W trakcie pobytu na spacerze warto przewietrzyć mieszkanie.
3. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem
5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
6. Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
7. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
8. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).