Pół wieku Rosarium. Pięćdziesiąt płatków róż na urodzinowym torcie

2018-06-21

Rosarium kończy 50 lat. W Polsce nie ma drugiego takiego ogrodu i drugiej takiej kolekcji róż. O jego wyjątkowości Park Śląski i jego fundacja przypomną 23 czerwca podczas „Święta Róży”, które dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Organizatorem imprezy będzie Fundacja Park Śląski. Prezes Anna Poraj tłumaczy, że impreza uzupełni cotygodniową ofertę „Śniadania na trawie”. – 50 lat to bardzo zacny jubileusz. I w najlepszy możliwy sposób chcemy go świętować – podkreśla. – Rosarium ma wielu sympatyków, którzy uwielbiają w nim spacerować i odpoczywać. Warto przypominać, że w parku jest tak piękne miejsce. A urodziny to najlepsza z możliwych okazji – dodaje.

W trakcie „Święta Róży” zorganizowane zostaną warsztaty i prelekcje. Specjaliści ds. zieleni z Parku Śląskiego, Krystian Golasz i Łukasz Drozd, opowiedzą o urokach Rosarium oraz o bioróżnorodności na przykładzie róż. Doktor habilitowana Elżbieta Myjak-Sokołowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (tam powstał projekt chorzowskiego Rosarium), przybliży koncepcję zakładania ogrodów różanych w Polsce. Podczas wydarzenia odbędzie się też promocja albumu „Róże Parku Śląskiego”, w którym znalazły się prace ze zorganizowanego w zeszłym roku konkursu fotograficznego. – To będzie jedna z niewielu okazji do wzięcia udziału w licznych konkursach i wygrania tej książki – zaznacza Poraj. Dodatkowymi atrakcjami będą koncert muzyczny oraz przedstawianie teatralne. Na scenie zobaczymy spektakl inspirowany różami i powieściami, w których występuje królowa kwiatów. Reżyserią i scenografią zajęła się stała współpracowniczka Fundacji – Barbara Wójcik-Wiktorowicz, artystka, specjalista działań intermedialnych i edukacji wizualnej.

Urodziny to też dobry moment, aby pomyśleć o przyszłości tego miejsca. – Ogród różany to jedno z najpiękniejszych miejsc w parku. Pół wieku to długo. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jego infrastruktura się zużyła i wymaga prac modernizacyjnych – przyznaje Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego. – Rosarium jest wpisane w plan dużej rewitalizacji całego kompleksu i w najbliższych latach zmieni się w nim sporo. Zaczynamy już za kilka tygodni od budowy placu zabaw i ścieżki edukacyjnej śladami róż i owadów – dodaje.

30 tysięcy różanych krzewów
Pomysł utworzenia na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku kolekcji około 30 tysięcy krzewów róż, zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt Rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego.

W skład zespołu wchodzili jeszcze Edward Bartman i Stanisław Rutkowski. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku, rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968, równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż.

Nad przygotowaniem Rosarium czuwał sam generał Jerzy Ziętek. Na powierzchni 14 hektarów posadzono 360 odmian róż. Wśród nich były te najlepsze, m.in. Kordes i Poulsen. Przywożono je ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. Z tego ostatniego kraju przyjechała też miniaturowa odmiana róż, wielkości paznokcia.

Tak o przygotowaniach do otwarcia Rosarium i wielkiej wystawy, na łamach Trybuny Robotniczej mówiła Irena Gołębiowska, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż: „Mamy urwanie głowy, dopinamy wszystko na przysłowiowy ostatni guzik. Ekspozycja róż gruntowych całkowicie przygotowana. Samolotami nadchodzą róże cięte. Kilkunastu zagranicznych wystawców prezentuje 92 odmiany królowej kwiatów, a 132 wystawców krajowych eksponuje 359 odmian róż”.

W Rosarium, około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodziło głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów. Na powierzchni 7 ha obsadzono krzewami róż kwietniki w kształcie plastra miodu, w którego komórkach (374 x 7,5 metra kwadratowego) rosną poszczególne odmiany, głównie z grupy wielkokwiatowych.

Nieopodal, na tle zielonej murawy, zlokalizowano większe kwietniki, w kształcie soczewek, mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami wielkokwiatowymi, kwitnącymi przez cały sezon, w Rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące), obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe), obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów, są strzyżone żywopłoty, utworzone z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat Rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów.

Czytaj również

Naše webové stránky používají cookies, m.in. pro statistické účely. Pokud nechcete, aby byly uloženy na disku, změňte nastavení prohlížeče. Více k tomuto tématu...