Trwają prace nad uchwałą antysmogową. Niska emisja to sprawa nas wszystkich

2017-01-30

Marszałek województwa przedstawił założenia projektu uchwały antysmogowej. Już od września w regionie ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości. – Ta sprawa dotyczy nas wszystkich. Tu chodzi o ludzkie życie i zdrowie – podkreśla Wojciech Saługa.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Śląskiego, radni dyskutowali na temat założeń projektu uchwały dotyczącej ograniczenia niskiej emisji. Została ona przygotowana przez Zarząd Województwa. Po serii konsultacji społecznych trafi pod obrady regionalnego parlamentu.

– Chcielibyśmy, walcząc z niską emisją, od przyszłego sezonu grzewczego, czyli już od września, zakazać spalania w piecach mułów, flotów, węgla brunatnego – tłumaczy marszałek Saługa i wyjaśnia, że spalanie tego typu paliw, w największym stopniu zanieczyszcza powietrze i byłoby najlepiej, gdyby zakazano ich sprzedaży. – Leży to jednak w kompetencjach rządu, a nie samorządów, apelujemy w tej sprawie – zapewnia.

Kotły do wymiany

Zarząd województwa w ciągu 10 lat chce wymienić wszystkie kotły starej generacji w regionie. Obecnie jest ich ok. 700 tysięcy. Na ten cel potrzeba ogromnych pieniędzy. – Nie mamy tych środków w budżecie województwa, ale będziemy rozmawiać z każdym z partnerów, jak sobie z tym problemem poradzić. To dla nas ogromnie istotne – podkreśla Saługa.

O problemach związanych z niską emisją oraz sposobach jej ograniczania mówili członkowie specjalnego zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka do przygotowania założeń uchwały.

Apel do marszałka

Katowicki, raciborski, rybnicki, zabrzański oraz zagłębiowski Alarm Smogowy przygotował apel do marszałka oraz sejmiku województwa. „Przyjęta przez Zarząd Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa jest spełnieniem jednego z naszych postulatów, na które czekaliśmy od dawna. Zaproponowane zapisy pozwolą docelowo wyeliminować zupełnie z użycia kotły „kopciuchy", wyeliminować ogrzewanie domów jednorodzinnych odpadami węglowymi i w sposób znaczący poprawić stan jakości powietrza we wszystkich gminach województwa śląskiego. Zawsze można lepiej, szybciej i więcej. Deklarujemy już dzisiaj aktywny udział w konsultacjach społecznych jej zapisów" – czytamy w apelu.

12 stycznia Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Już od września w regionie ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości. Obecnie trwają konsultacje społeczne nad jej zapisami. Po zakończeniu etapu konsultacji, rozmów z samorządami oraz organizacjami samorządowymi, projekt uchwały trafi pod obrady Sejmiku.

pb profilowe 1Patryk Białas,

Katowicki Alarm Smogowy,

Fundacja Napraw Sobie Miasto

Smogiem trzeba się zająć na poważnie. Głównym źródłem smogu na Śląsku jest niska emisja. Powstaje z ogrzewania domów za pomocą śmieci, mułów, flotokoncentratów i węgla słabej jakości, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W województwie śląskim w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Zła jakość paliw oraz stosowanie prymitywnych kotłów węglowych powoduje, że w dymie pojawiają się duże stężenia rakotwórczego i mutagennego benzo (a) pirenu. Bez wyeliminowania tych instalacji i paliw słabej jakości, powietrze w województwie śląskim nie ulegnie poprawie.

Czy smog nas zabija? Niestety, tak. Robi to wprawdzie powoli, ale bardzo skutecznie. Jest przyczyną: astmy, infekcji górnych dróg oddechowych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nadciśnienia, wylewów, zawałów, udarów, raka płuc, a także szybszego starzenia się układu nerwowego. Bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu. Każdego roku, oddychając katowickim smogiem, katowiczanie wdychają tyle rakotwórczego benzo (a) pirenu, jakby wypalali 7 papierosów dziennie. Smog jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.

Przyjęty przez Zarząd WojewództwaŚląskiego projekt uchwały antysmogowej jest właśnie dużym krokiem w stronę czystego powietrza. Jeśli dla Ciebie jest ważna jakość powietrza, podpisz petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych w województwie na stronie: www.chceoddychac.pl.

Fundusz ułatwia walkę z niską emisją

Przekroczenie stężeń pyłu zawieszonego i benzoalfapirenu na obszarze całego województwa powoduje, że połowa wszystkich środków, jakimi dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jest kierowana na ochronę atmosfery. Fundusz dofinansowuje zadania związane z ograniczeniem niskiej emisji, zwiększeniem efektywności energetycznej wytwarzania przesyłu lub użytkowania energii oraz wspieranie odnawialnych lub alternatywnych źródeł energii. Rocznie rozpatruje kilkaset wniosków związanych z ochroną atmosfery i przeznacza na ten cel nawet 200 milionów złotych. Efektem tych działań jest zmniejszenie się emisji: pyłu o ponad 48 tys. ton, dwutlenku siarki o ponad 35 tys. ton oraz dwutlenku węgla o ponad 1.394 tys. ton. Więcej informacji o tym, jak pozyskać środki z funduszu, można znaleźć na stronie: www.wfosigw.katowice.pl.

Czytaj również

Our website uses cookies, m.in. for statistical purposes. If you do not want them to be saved on your disk, change the settings of your browser. More on this topic...